ترس از تاریکی

موقعیت:

فرزندم از تاریکی می‌ترسد و هنگامی‌که چراغ‌ها را خاموش می‌کنیم، نمی‌خواهد تنها باشد.‌فرزندم از تاریکی می‌ترسد و هنگامی‌که چراغ‌ها را خاموش می‌کنیم، نمی‌خواهد تنها باشد.

نکته:

ترس از تاریکی یکی از رایج‌ترین ترس‌های کودکان است. اگر به گذشته فکر کنید، احتمالا به خاطر می‌آورید که خودتان گاهی در تاریکی و درحالی‌که موجودی خیالی و ناشناخته را در برابر خود تصور می‌کردید به‌شدت قلبتان می‌تپید. درواقع، در فیلم‌های ترسناک مشاهده کرده‌اید که صحنه‌های وحشتناک در تاریکی اتفاق می‌افتند.

راه‌حل‌ها:

1. احساسات کودکتان را تصدیق کنید: ‌می‌دانم که دوست نداری در تاریکی تنها باشی، شاید چون نمی‌توانی چیزی را در اتاقت ببینی ناراحتی.‌ اگر خودتان قبلا از تاریکی می‌ترسیدید، اعتراف کنید و توضیح دهید که هر چه بیشتر در مورد دنیای اطرافتان آموختید، ترستان کمتر شده بگذارید کودک ببیند که حتی وقتی چراغ‌ها خاموش‌اند، اتاق همان اتاق است. این کار را می‌توانید با نورهایی مختلف انجام دهید. به‌این‌ترتیب که ابتدا در حالتی که همه چراغ‌ها روشن هستند در اتاق راه بروید و به اشياء نگاه کنید. کم‌کم با نورهای کمتر و کمتر و درنهایت با نور ضعیف چراغ‌قوه، این کار را انجام دهید. سایه‌های شبح مانند را در تاریکی انتخاب کنید، بعد همان نقطه را با چراغ‌قوه یا چراغ‌خواب روشن کنید تا کودک ببیند آن شیء ناشناس واقعاً چه چیزی است.

2. بگذارید چراغ‌خواب و حتی لامپ معمولی اتاق‌خواب فرزندتان روشن بماند. می‌توانید از ریسه‌های چراغ‌های رنگین کوچک برایش استفاده کنید. بسیاری از بچه‌ها حتی زیر پرنورترین چراغ‌ها به خواب می‌روند. این نیاز به نور، پس از مدتی از بین خواهد رفت.

٣. سعی کنید تاریکی آن‌قدرها هم اسرارآمیز نباشد. یک‌بار شام را با نور شمع بخورید، هنگام غروب قدم بزنید و یا شبی که آسمان صاف است پتویی در حیاط پهن کنید و از تماشای ستاره‌ها لذت ببرید.

٤. اگر واکنش شدیدی در برابر ترس کودک از تاریکی نشان دهید شرایط را بدتر می‌کنید. با این موضوع همان‌طور که هست برخورد کنید؛ زیرا ترس عادی کودک به‌مرورزمان از بین می‌رود. اگر مدام زیر تخت او را نگاه کنید و کمدها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکلی وجود ندارد، کودک با خود فکر می‌کند اگر شما می‌دانید هیچ‌چیزی در آنجا نیست، چرا مدام آنها را نگاه و بررسی می‌کنید؟

5.‌نگذارید فرزندتان فیلم‌های ترسناک ببیند. این قانون شامل سراسر روز می‌شود زیرا بچه‌ها حافظه خوبی دارند و می‌توانند چیزی را که صبح دیده‌اند، هنگام خواب به یادآورند. به‌دقت مراقب فرزندتان باشید و این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که ممکن است آنچه از دید او ‌ترسناک‌ به نظر می‌رسد، شمارا نترساند.


نظرات کاربران

فاطمه خالقی : فرزندم در اتاق تاریک خوابش نمیبرد و می خواهد برق اتاقش در شب روشن بماند

ارسال نظر

لطفا موارد ستاره دار را کامل بفرمایید